Po co nam woda?

Po co nam woda?

Woda, choć jest nam powszechnie znana, to jednak wciąż mało doceniana w ​naszym życiu. To właśnie woda jest cząsteczką najpowszechniej występującą  ​w organiźmie człowieka. Jest ona niezastąpiona do właściwej pracy komórek  i ​jak wszyscy wiemy jest nam niezbędna do życia.

Według zaleceń, woda powinna być podstawowym płynem przyjmowanym w ​ciągu dnia, gdyż nie tylko wspaniale gasi pragnienie, ale także wpływa na ​prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Już nawet niewielki niedobór ​wody może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne jak i fizyczne. ​Często jest on odpowiedzialny za złe samopoczucie, brak koncentracji, ​utrudnia uczenie się oraz powoduje szybsze męczenie. Duża utrata wody z ​naszego organizmu powoduje poważne problemy zdrowotne – spada ​wydolność intelektualna i fizyczna, pojawiają się problemy z regulacją ​temperatury ciała i działaniem układu sercowo-naczyniowego.

Organizm człowieka  potrafi bez wody przeżyć zaledwie kilka dni. Dlatego tak ​ważne jest jej regularne picie. Wodę tracimy oddychając, pocąc się czy oddając ​mocz. Jej zawartość w naszym organizmie zmniejsza się także wraz z wiekiem.

Woda w ciele człowieka

Organizm dziecka do drugiego roku życia składa się w około 78 % z wody, u ​osoby dorosłej woda stanowi 68 %, a już u osób starszych to zaledwie 45% masy ​ciała.

wykres

 

Ile  należy pić wody dziennie?

Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała człowieka, powinno się wypijać około 0,25 ​litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników. ​Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 3 litrów wody – zależy to od płci, ​aktywności fizycznej oraz temperatury otoczenia.

W czasie upałów i intensywnego wysiłku należy wypijać nawet od 4 do 5 litrów wody na ​dobę.

woda

 

Kalkulator zapotrzebowania na wodę
 

Aby indywidualnie obliczyć swoje ​zapotrzebowanie na wodę warto skorzystać ​z kalkulatora zapotrzebowania na wodę. Według zaleceń przyjmuje się, że na każdy ​kilogram masy ciała człowiek potrzebuje ​dostarczyć około 25 ml wody. Mnożąc masę ciała przez wskazany ​przelicznik otrzymujemy wynik, który ​określa jakie jest nasze dzienne ​zapotrzebowanie na wodę.

kg x 25 ml = dzienna ilość wody
0

 

Korzyści wynikające z picia wody

Picie wody niesie ze sobą mnóstwo zalet. Najważniejszym zadaniem picia wody jest ​zapobieganie odwodnienia organizmu człowieka. Utrata poniżej 15% wody z masy ciała może ​prowadzić nawet do śmierci. Należy pamiętać, że osoby starsze nie odczuwają pragnienia tak ​silnie, jak młodsze. Dlatego są szczególnie narażone na odwodnienie.

Codzienne picie wody korzystnie wpływa na:

  • NASZĄ SKÓRĘ – zapewnia jej jędrność i gładkość, dzięki przyjmowaniu odpowiednich ilości ​wody skóra staje się bardziej elastyczna i odpowiednio nawilżona, a zmarszczki na jej ​powierzchni ulegają spłyceniu.
  • NASZ MÓZG – poprawia pamięć i koncentrację. Regularne picie wody pozwala utrzymać ​nawodnienie i dotlenienie mózgu, co wpływa także na  naszą wydajność i niweluje ​zmęczenie.
  • NASZ UKŁAD POKARMOWY – woda zawarta w ślinie i sokach żołądkowych umożliwia ​formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu po przewodzie pokarmowym. Woda ​uczestniczy również w dostarczaniu substancji odżywczych do wszystkich komórek ​organizmu,  przyspiesza metabolizm, hamuje uczucie głodu oraz zapobiega zaparciom.
  • NASZE NERKI – poprzez produkcję moczu usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i ​zapobiega kamicy nerkowej.
  • NASZĄ WYTRZYMAŁOŚĆ I SPRAWNOŚĆ FIZYCZNĄ – przy niedoborze wody zmniejsza się możliwość ​mięśni do wykonywania skurczów oraz spada ciśnienie krwi odpowiadające m.in. za ​dotlenienie organizmu.

Dlaczego powinniśmy wybierać kranówkę?

Kątecka kranówka jest doskonałym wyborem dla Twojego zdrowia. Woda kranowa ​dostarczana przez naszą spółkę, nie tylko spełnia normy bezpieczeństwa, ale również stanowi ​doskonałe źródło ważnych składników odżywczych takie jak magnez, sód czy wapń. Jak wiemy ​pierwiastki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wapń ​odpowiada za stan kości i zębów, wspiera pracę serca oraz chroni nasze stawy. Magnez ma ​ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, eliminuje zmęczenie i ​poprawia naszą kondycję fizyczną. Niemniej ważnym pierwiastkiem jest sód, który to ​odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz właściwego funkcjonowania ​układu krążenia.

Pochodząca z utworów trzeciorzędowych kątecka woda kranowa nie tylko jest smaczna i ​zdrowa, ale także przyjazna dla środowiska, eliminując potrzebę korzystania z plastikowych ​butelek. Wybierając wodę kranową inwestujesz nie tylko w swoje zdrowie, ale także wspierasz ​nasza planetę!!!

Produkcja plastiku na światową skalę ma znaczny wpływ na nasze środowisko. Co roku na ​świecie sprzedaje się miliardy plastikowych butelek, generując ogromne ilości odpadów, ​których rozkładanie zajmuje setki lat, dlatego też picie wody z kranu może znacząco ​zmniejszyć ilość produkowanego plastiku, a co za tym idzie ochronić planetę przed emisją ​gazów cieplarnianych związanych z ich produkcją.

Picie wody z kranu to także oszczędność dla naszego portfela. Kątecka woda jest zdecydowanie ​tańsza od wody butelkowanej. Litr naszej wody nie kosztuje nawet jednego grosza.

ręce

Ile litrów wody butelkowanej dziennie wypijasz? Zaznacz na osi, a powiemy Ci ile pieniędzy oraz kg plastiku możesz zaoszczędzić w skali roku:

 

Kalkulator oszczedności:

Pijąc wodę z kranu, rocznie zaoszczędzisz:

0kg plastiku
0 złotych

Jakość wody

Regularne badania przeprowadzane przez sanepid oraz systematyczne monitorowanie wody ​przez służby ZGK gwarantują, że każda kropla naszej wody jest bezpieczna do spożycia i ​spełnia wszelkie normy polskie jak i europejskie pod względem jakości.

Zapewniamy, że  dbamy o stan naszej sieci wodociągowej i monitorujemy stan rur, którymi ​płynie woda. Stale rozbudowujemy sieci, wymieniamy, remontujemy i dbamy o czystość ​wodociągu.

Należy jednak  pamiętać, że na jakość wody ma także wpływ stan wewnętrznej sieci ​wodociągowej czyli rury wprowadzające wodę do domów, kamienic czy bloków mieszkalnych. ​O stan  sieci wewnętrznej muszą  zadbać zarządcy budynków lub ich właściciele.

Może się zdarzyć, że właśnie te zaniedbane odcinki sieci, (które nie są naszą własnością i nie ​podlegają naszej kontroli) mogą wpływać na pogorszenie jakości wody.

Pamiętajmy także, że wodę pijemy tylko z kurka z zimną wodą, woda ciepła przechodzi przez ​wymiennik ciepła i nie nadaje się do spożycia.

ZANIM NAPIJEMY SIĘ WODY Z KRANU, SPUŚĆMY PIERWSZY STRUMIEŃ !!!
Woda, która stoi w rurach bez przepływu może być źródłem zanieczyszczeń.